Bez Guanxi ani rusz … Czym jest i dlaczego jest tak ważne

Chiny to kraj powiązań, relacji i wspólnych interesów. Hermetyczny i trudno dostępny dla zainteresowanych z zewnątrz. Ten system społecznych powiązań i relacji decyduje o tym czy człowiek odniesie sukces, znajdzie i/lub utrzyma dobrą pracę, dostanie się na wymarzone studia, będzie cieszył się uznaniem i szacunkiem. Guainxi decyduje o tym, czy szybko znajdę dobrej jakości guziki o nieprzesadzonej cenie na „Textile Market” i czy będę w stanie zamówić firanki do salonu, fachowo przycięte i o właściwych wymiarach. Guanxi [gwan’CHe] (tym wyrażeniem określa się właśnie ten system powiązań i relacji) jest ważne wszędzie – w życiu i w biznesie.

 

 „Nie jest ważne ile się wie, ale kogo się zna”

Guanxi oznacza „znajomości i relacje”, ale rodzaj tych znajomości i relacji oraz ranga osób, z którymi rozwija się te relacje ma ogromne znaczenie i wartość. Powszechnie uważa się, że ten, kto ma znajomości wśród osób wyższych rangą, urzędników, wyższego kierownictwa w przedsiębiorstwach, ma lepsze Guanxi. W dostępnych publikacjach podkreśla się, że nie można sprowadzać znaczenia koncepcji quanxi do zwykłych i prostych koneksji. Guanxi jest raczej rozumiane jako budowanie i utrzymywanie głębokich, trwałych i o dużym stopniu kompleksowości relacji i związków. Kluczowe jest to, że budowanie tych relacji nie jest działaniem jednorazowym i szybkim. Relacje buduje się latami, często również bez żadnego konkretnego celu w danym momencie. Można by skusić się na stwierdzenie, że relacje budowane są „na wszelki wypadek” gdyby kiedyś zaistniała konieczność skorzystania „z tej relacji”. Chińczycy wydają się hołdować stwierdzeniu: „nie czekaj na budowanie relacji do momentu kiedy będziesz miał problem – patrz zawsze w przyszłość i staraj się przewidywać. Zbuduj sieć powiazań i relacji wcześniej, tak aby przyjaciele, których zyskasz pomogli ci kiedy będziesz w potrzebie”. Taki sposób działania dotyczy zarówno życia prywatnego jak i zawodowego. Ktoś kto ma lepsze quanxi – zna właściwe osoby, z którymi wypracował sobie przez lata relację opartą na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, może liczyć na lepszą pracę, szybkie załatwienie formalności w urzędach, szybkie i skuteczne działanie w życiu codziennym.

Jako ekspatka miałam okazję zobaczyć jak działa guanxi w przypadku załatwiania formalności związanych z legalizacją pobytu w Chinach. Pracownik firmy relokacyjnej miał niezwykłe guanxi, które pozwalało na złożenie w odpowiednim okienku, o odpowiedniej godzinie dokumentów, które w określonym czasie (szybko) wracały do osoby zainteresowanej z załatwioną wizą pobytową. Pracownik firmy relokacyjnej w luźnych rozmowach podkreślał, że wykonuje tę pracę już od wielu lat, więc ma dobre relacje. Podobnie podczas badań lekarskich niezbędnych do zdobycia wizy pobytowej – pracownik firmy relokacyjnej jest przewodnikiem, który zawsze rozmawia z konkretnymi osobami, w konkretnych okienkach. Konieczne badania byłam w stanie zrealizować w ciągu 15 min podczas kiedy wchodząc do przychodni i widząc tłum ludzi oczekujących w kolejkach, pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy to, to, ze spędzę tam cały dzień. Mój „przewodnik” miał bardzo dobre „guanxi” z pracownikami przychodni – witał się z nimi z uśmiechem, czasami wręcz wylewnie.

Stwierdzenie Vanhonacker’a bardzo trafnie obrazuje znaczenie Guanxi, a mianowice twierdzi on, że “W krajach zachodnich, dobre relacje są wynikiem udanych interesów, w Chinach natomiast interesy są wynikiem długotrwałych relacji”.

Niektórzy Chińczycy, w szczególności przedstawiciele młodszego pokolenia, kwestionują przypisywanie Guanxi kulturze chińskiej i twierdzą, że tak samo działa Guanxi w kulturach zachodnich, czy kulturze amerykańskiej.

 

Docenianie i odwdzięczanie się jest wpisane w chińską kulturę

Guanxi wymaga aby o relacje dbały obie strony, a wręcz mówi się o zobowiązaniu dbania o relację. To zobowiązanie rośnie jeszcze bardziej kiedy jedna ze stron “korzysta” ze zbudowanej relacji, a więc przyjmuje pomoc lub doświadcza przysługi. „Obdarowany” powinien się spodziewać prośby o przysługę od swojego „darczyńcy” w bliżej nieokreślonym czasie. Przyjmuje się jednak, że żadna ze stron nie powinna nadużywać zbudowanej relacji, a więc nagminne wydzwanianie i absorbowanie swoją osobą jest traktowane jako nietaktowane i niewłaściwie.

Zupełnie naturalne jest to, że „biznes robi się” głównie z osobami, które należą do “siatki powiązań” i tak, ktoś kto ma znajomości / relacje (guanxi) z przedstawicielami urzędów, pomoże w załatwieniu wszelkiego rodzaju formalności, pracownik banku pomoże w załatwieniu operacji finansowych itp. Chua and Morris (2006) twierdzą, ze guanxi „pełni funkcję ubezpieczenia w środowisku biznesowym, które zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko”. (Chua and Morris 2006). Relacje ważne są wszędzie, ale w Chinach w znacznie większym zakresie. Brak guanxi jest podstawową przeszkodą w rozpoczynaniu działalności czy wejściu na rynek chiński. Posiadanie „właściwych relacji z właściwymi ludźmi” pomaga w odniesieniu sukcesu. Mimo, że bardzo dobre guanxi nie gwarantuje sukcesu, mało prawdopodobne jest to, że nie zrealizuje on tego co zaplanował (nawet jeśli nie jest to zgodne z prawem).

 

Jeśli ktoś nie ma właściwego guanxi, jego życie będzie serią długich kolejek, szczelnie zamkniętych drzwi i labiryntem administracyjnych i biurokratycznych kłopotów (Seligman, 181).

 

Życzmy sobie właściwych guanxi! 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów
Please reload

Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 by Ducopoint Consulting. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now