Bez Guanxi ani rusz … Czym jest i dlaczego jest tak ważne

Chiny to kraj powiązań, relacji i wspólnych interesów. Hermetyczny i trudno dostępny dla zainteresowanych z zewnątrz. Ten system społecznych powiązań i relacji decyduje o tym czy człowiek odniesie sukces, znajdzie i/lub utrzyma dobrą pracę, dostanie się na wymarzone studia, będzie cieszył się uznaniem i szacunkiem. Guainxi decyduje o tym, czy szybko znajdę dobrej jakości guziki o nieprzesadzonej cenie na „Textile Market” i czy będę w stanie zamówić firanki do salonu, fachowo przycięte i o właściwych wymiarach. Guanxi [gwan’CHe] (tym wyrażeniem określa się właśnie ten system powiązań i relacji) jest ważne wszędzie – w życiu i w biznesie.


„Nie jest ważne ile się wie, ale kogo się zna”

Guanxi oznacza „znajomości i relacje”, ale rodzaj tych znajomości i relacji oraz ranga osób, z którymi rozwija się te relacje ma ogromne znaczenie i wartość. Powszechnie uważa się, że ten, kto ma znajomości wśród osób wyższych rangą, urzędników, wyższego kierownictwa w przedsiębiorstwach, ma lepsze Guanxi. W dostępnych publikacjach podkreśla się, że nie można sprowadzać znaczenia koncepcji quanxi do zwykłych i prostych koneksji. Guanxi jest raczej rozumiane jako budowanie i utrzymywanie głębokich, trwałych i o dużym stopniu kompleksowości relacji i związków. Kluczowe jest to, że budowanie tych relacji nie jest działaniem jednorazowym i szybkim. Relacje buduje się latami, często również bez żadnego konkretnego celu w danym momencie. Można by skusić się na stwierdzenie, że relacje budowane są „na wszelki wypadek” gdyby kiedyś zaistniała konieczność skorzystania „z tej relacji”. Chińczycy wydają się hołdować stwierdzeniu: „nie czekaj na budowanie relacji do momentu kiedy będziesz miał problem – patrz zawsze w przyszłość i staraj się przewidywać. Zbuduj sieć powiazań i relacji wcześniej, tak aby przyjaciele, których zyskasz pomogli ci kiedy będziesz w potrzebie”. Taki sposób działania dotyczy zarówno życia prywatnego jak i zawodowego. Ktoś kto ma lepsze quanxi – zna właściwe osoby, z którymi wypracował sobie przez lata relację opartą na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, może liczyć na lepszą pracę, szybkie załatwienie formalności w urzędach, szybkie i skuteczne działanie w życiu codziennym.

Jako ekspatka miałam okazję zobaczyć jak działa guanxi w przypadku załatwiania formalności związanych z legalizacją pobytu w Chinach. Pracownik firmy relokacyjnej miał niezwykłe guanxi, które pozwalało na złożenie w odpowiednim okienku, o odpowiedniej godzinie dokumentów, które w określonym czasie (szybko) wracały do osoby zainteresowanej z załatwioną wizą pobytową. Pracownik firmy relokacyjnej w luźnych rozmowach podkreślał, że wykonuje tę pracę już od wielu lat, więc ma dobre relacje. Podobnie podczas badań lekarskich niezbędnych do zdobycia wizy pobytowej – pracownik firmy relokacyjnej jest przewodnikiem, który zawsze rozmawia z konkretnymi osobami, w konkretnych okienkach. Konieczne badania byłam w stanie zrealizować w ciągu 15 min podczas kiedy wchodząc do przychodni i widząc tłum ludzi oczekujących w kolejkach, pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy to, to, ze spędzę tam cały dzień. Mój „przewodnik” miał bardzo dobre „guanxi” z pracownikami przychodni – witał się z nimi z uśmiechem, czasami wręcz wylewnie.

Stwierdzenie Vanhonacker’a bardzo trafnie obrazuje znaczenie Guanxi, a mianowice twierdzi on, że “W krajach zachodnich, dobre relacje są wynikiem udanych interesów, w Chinach natomiast interesy są wynikiem długotrwałych relacji”.

Niektórzy Chińczycy, w szczególności przedstawiciele młodszego pokolenia, kwestionują przypisywanie Guanxi kulturze chińskiej i twierdzą, że tak samo działa Guanxi w kulturach zachodnich, czy kulturze amerykańskiej.


Docenianie i odwdzięczanie się jest wpisane w chińską kulturę

Guanxi wymaga aby o relacje dbały obie strony, a wręcz mówi się o zobowiązaniu dbania o relację. To zobowiązanie rośnie jeszcze bardziej kiedy jedna ze stron “korzysta” ze zbudowanej relacji, a więc przyjmuje pomoc lub doświadcza przysługi. „Obdarowany” powinien się spodziewać prośby o przysługę od swojego „darczyńcy” w bliżej nieokreślonym czasie. Przyjmuje się jednak, że żadna ze stron nie powinna nadużywać zbudowanej relacji, a więc nagminne wydzwanianie i absorbowanie swoją osobą jest traktowane jako nietaktowane i niewłaściwie.

Zupełnie naturalne jest to, że „biznes robi się” głównie z osobami, które należą do “siatki powiązań” i tak, ktoś kto ma znajomości / relacje (guanxi) z przedstawicielami urzędów, pomoże w załatwieniu wszelkiego rodzaju formalności, pracownik banku pomoże w załatwieniu operacji finansowych itp. Chua and Morris (2006) twierdzą, ze guanxi „pełni funkcję ubezpieczenia w środowisku biznesowym, które zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko”. (Chua and Morris 2006). Relacje ważne są wszędzie, ale w Chinach w znacznie większym zakresie. Brak guanxi jest podstawową przeszkodą w rozpoczynaniu działalności czy wejściu na rynek chiński. Posiadanie „właściwych relacji z właściwymi ludźmi” pomaga w odniesieniu sukcesu. Mimo, że bardzo dobre guanxi nie gwarantuje sukcesu, mało prawdopodobne jest to, że nie zrealizuje on tego co zaplanował (nawet jeśli nie jest to zgodne z prawem).


Jeśli ktoś nie ma właściwego guanxi, jego życie będzie serią długich kolejek, szczelnie zamkniętych drzwi i labiryntem administracyjnych i biurokratycznych kłopotów (Seligman, 181).


Życzmy sobie właściwych guanxi!

Wyróżnione posty
Posty już wkrótce
Cierpliwości...
Ostatnie posty